3 Dakika Google İçin Artık Hiçbir Şey!

googlebot-timeout-179-1-deepcrawl-translate

Yıl sonu yaklaştıkça Google tarafında güncellemeler yoğun şekilde yayınlanmaya devam ediyor. Gerek algoritma tarafı gerek Webmaster Tools tarafında son dönemde bir çok güncelleme duyar olduk. Çok değil birkaç gün önce Webmaster Search Console üzerinden artık içerik anahtar kelimelerin kaldırılacağını duyuran Google şimdi de site açılış süresi ile ilgili bir güncelleme getirdi.

Toollarını severek kullandığımız DeepCrawl sitesinde yayınladığı bir blogda bu konuyu direk çarpıcı bir şekilde; GoogleBot 3 dakika ve uzun süre crawl edemediği siteyi indexlemeyecek gibi bir spot ile dikkatimizi çekti.

DeepCrawl ekibi bir yükleme süresi segmentine göre siteleri ayırarak test etmiş ve bizlere altın değerinde bilgileri sunmuş. Şöyle diyorlar, “Yükleme süreleri birbirinden farklı olan web siteleri ile deneme yaptık. İlk kümemiz 1-100 saniye arasında değişiyordu, Google’un bu segmentimizde bulunan bütün siteleri indexlemesinden mutluluk duyduk.” 100 saniyeye kadar sorunsuz index almış sayfalar. .

Testler açılış süreleri 200 saniyeye kadar artan sayfalar ile devam ettirilmiş. Bu kısım önemli 179 saniyelik sayfaya kadar bütün sayfalar aynı 0-100 arası yükleme süresi olan sitelerde olduğu taranabilmiş fakat 180.saniyede açılan siteye gelince durum değişmiş. Yani tam 3 dakika olan içerik artık GoogleBot için hiçbir şey ifade etmiyor diyebiliriz.

googlebot-timeout-179-1-deepcrawl-translate

Bu durum Google gibi getir aracında biraz farklı işliyor. Burada ayrıca test edilmiş. Aynı şekilde süreleri kümelere ayrılarak 0.1 saniye şeklinde arttıra arttıra google gibi getir işlemi yapılmış. Burada karşılaşılan sonuç ise ; 8.9 saniyeye kadar sorunsuz. 9 saniyede getiremediği sayfada sıkıntı var. kaynak : https://www.deepcrawl.com/blog/best-practice/googlebot-3-minute-timeout

Site açılış hızının SEO sıralamasına direkt katkısı hala tartışılıyor ( bizce değil. Clicksus’a göre temel kriterlerden bir tanesi.) Fakat bu güncellemelerde görüyoruz, AMP sonrası bu durumlar ciddi anlamda dikkate alınır olunmuş durumda.

2 cevaplar
  1. Seo Üstadı says:

    Ben yıllardır zaten bunun üstünde çok durdum ve bütün müşterilerime dostlarıma bu durumun ne kadar önemli olduğunu defalarca aks ettim. Kullanıcının bile rahat gezemediği bir sitede bot neden siteyi indexlemek için uğraşssınki ? Dimi ama 🙂 Makalenizi çok beğendim harfi harfine doğrudur bunlar emeğinize sağlık iyi çalışmalar.

    Cevapla
  2. webdegezer says:

    Web sitelerini; mümkün olduğunca hızlı açılır, hem arama motoru örümcekleri hem de ziyaretçiler tarafından kolay gezilir şekilde oluşturmak çok önemli… Bu, backlink alma peşinde koşmadan önce bu mutlak halledilmesi gereken bir konu.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir